Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

TOPRAKTAN ALDIĞIMIZI
TEKRAR TOPRAĞA VERİYORUZ

Fransa’da üniversite eğitimi sonrasında restoran işletmeciliği yapan ve Chateau-neuf-du-pape bölgesindeki Chateau Cabrieres ve Chateau Maucoil’in sahibi ile arkadaş olan Can Topsakal’ın, tutkusu olan şarap işine girmek istemesi ile 2000 yılında Barbare hikayesi başladı. Çeşme’den Tekirdağ’a kadar toprak ve mikroklima araştırması sonucu bağcılığa uygun toprağı ve konumuyla 230 dönümlük Barbare Bağları’nda karar kılındı ve Fransa’da önemli şatoların da danışmanı olan Xavier Vignon ile bu macera başladı.

“Topraktan alınanı tekrar toprağa vermek” ana felsefesiyle yola çıktığımız; organik, sürdürülebilir ve biyodinamik yöntemler kullanılarak tarım yaptığımız bağlarımızda 10 kişilik üretim ekibinin dışında dönemsel olarak budama, bağlama, azaltma ve bağbozumu dönemlerinde yaklaşık 60 kadın bağlarda çalışmaktadır. Bu da bölge halkı için yeni bir iş alanı oluşturmaktadır.

XAVIER VIGNON

KİMDİR?

15 yıldır Fransa’nın önemli şarap bölgelerinden Châteauneuf-du-Pape ve çevresinin önemli önologlarından biri olan Xavier Vignon danışmanlıktan öte bağın kontrolü ve şarap yapımını tamamen kendisi yönetmektedir. Her ay Fransa’dan bağlara gelir ve bağbozumu zamanı ise mesaisinin çoğunu Barbare bağlarında geçirmektedir.

Barbare Bağları’nda iklim nasıldır?

Barbare bağları, Tekirdağ’ın Barbaros kasabası ile Yazır köyü arasında yer alır. Marmara denizi kıyılarında, küçük bir tepenin üzerine kurulan bağlarımızda, güneşin ısısı ve denizin serinletici özelliğinin ideal kombinasyonu ile dünya standartlarında üzümler yetiştirmemize imkan verir. Bu bölgede şarap yapımı binlerce yıllık bir gelenektir ve günümüzde kurulan modern bağlar ile bölge şarapçılıkta tekrar söz sahibi olmaya başlamıştır.

BARBARE İSMİ

NEREDEN GELİR?

Konum itibari ile bağlar Barbaros köyü sırtlarında olduğu ve bölgesel şarapçılığa önemine inanıldığı için şarapları isimlendirirken bölgenin adından yola çıkıldı. Bağda da organik tarım ile doğayı ve doğal olanı korumak isterken şarabın da bölgenin ismini taşıması düşünüldü. Logoda; kızıl sakal anlamına gelen Barbaros’un sakallı kafası kullanıldı.

2000

Barbare bağ arazileri alındı (230 dönüm)

2001 - 2003

Asmalar dikildi (Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Grenache & Mourvedre)

2007

İlk şarap üretildi (Cabernet Sauvignon)

2011

İlk şişeleme yapıldı

2013

Barbaros Bağ Evi 6 odayla hizmete açıldı

2014

Sauvignon Blanc dikildi

2015

Bağlarımız genişledi (80 dönüm arazi eklendi. Cabernet Franc, Karaoğlan, Pinot Noir dikimi yapıldı)

2015 - 2019

Bağ evimiz genişledi, 26 oda eklendi

2021

Bağ evimiz her geçen gün daha iyi hizmet vermeye devam ediyor

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram